Не секрет, що хронічний потяг до алкоголю – це глибокий розлад, тяжке захворювання, яке складно вилікувати.
- Причини психозу при алкоголізмі
- Різновиди розладів
- Симптоми делірію
- Симптоми маячного психозу
- Ознаки алкогольного психозу з галюцинозом
- Симптоматика патологічного сп'яніння
- Ознаки енцефалопатії
- Лікування алкогольного психозу
У цьому випадку страждає не лише фізичний стан, а й психіка алкоголіка. Так званий алкогольний психоз – узагальнюючий термін, який використовують для опису патологічних проявів у психічному стані. В одних випадках психоз може бути легким, в інших дуже важким, пов'язаним з органічним ураженням тканин мозку. Центр здорової молоді у Хмельницькому може допомогти з лікуванням алкоголізму при симптомах психозу. Важливо лише звернутися вчасно, щоб встигнути запобігти найгіршим змінам.
Причини психозу при алкоголізмі
Основна причина психічних патологій - постійна, стабільна інтоксикація тканин мозку етиловим спиртом та отрутами, які утворюються на тлі його розпаду. Найчастіше сильні зміни в мозковій активності та психіці розвиваються на ІІ-ІІІ стадії захворювання. На ці прояви страждають не менше 10-13% алкоголіків зі стажем «пиття» близько 6-8 років. Лікування алкоголізму в Хмельницькому варто проводити якомога раніше, поки не стався непоправний дефект у мозковій ділянці.
Центральна нервова система отримує токсичний удар. Відбувається порушення в балансі збудження та гальмування, хворий починає бачити галюцинації, поведінка порушується, особистість піддається стресу, починаються видіння, марення, дезорієнтація у просторі. Зазвичай маніфестація патологій йде або в піковий момент запою, а також в абстиненції, коли кілька днів відбувається різке протверезіння після відмови від спирту.
Чинники, що впливають розвиток психозу:
- генетика, спадковість;
- Інтоксикація додатковими отрутами (алкоголь у поєднанні з наркотиками);
- Черепно-мозкові ушкодження;
- Інфекційні захворювання у минулому;
- Психоемоційний стрес;
- Виснаження на ґрунті запою.
Різновиди розладів
Можна розділити алкопсихоз на три типи за характером перебігу:
- Гострий – за статистикою це 70% всіх випадків загострень;
- Підгострий (параноїдальний стан);
- хронічний.
Увага: при одноразовому прояві психозу варто враховувати, що ця ситуація може повернутися у формі рецидиву. При хронічному алкоголізмі загострення знову повертатимуться, якщо не було надано медичну допомогу і не було звернень до лікаря.
Розлад може виявлятися в різних формах: біла гарячка (делірій), марення (параноїдальне загострення), галюциноз, енцефалопатія та патологічні сп'яніння. Важливо провести термінове виведення із запою у Хмельницькому, щоб уникнути фатальних наслідків.
Симптоми делірію
Так звана «біла гарячка» (делірій) може з'явитися на 3-5 день після виходу із запою на тлі абстиненції. Особливо зростає ризик такого стану прийому небезпечних сурогатів. У цей період у хворого часто буває відторгнення алкоголю, різкі «емоційні гойдалки». Можуть бути видіння, навіть «справжні» галюцинації, від зорових та слухових до фізіологічних – тактильних.
Також багатьох мучить безсоння, сон короткий, із кошмарами. Вранці буває покращення, але до ночі стан погіршується. Часто фіксують тремор, тремтіння в кінцівках, лихоманку, гіпертензію. Свідомість сплутана, у просторі людина не орієнтується. Можливий набряк мозку, що дуже небезпечно і може призвести до смерті.
Лікування такого психозу потрібно проводити лише у спеціалізованому відділенні клініки, у стаціонарі. У умовах стан прийде у норму через 3-7 діб. Аналогічно робиться лікування наркоманії у Хмельницькому.
Симптоми маячного психозу
Параноїд на грунті алкоголізму - також поширений вид психозу з маренням. Алкоголіку здається, що йому хочуть нашкодити, їх накриває панічний жах, особливо у вечірній та нічний час. Можуть бути ілюзії, галюциноз.
Зазвичай маячня мучить від 3-4 днів до 3 тижнів. Є затяжні форми на кілька місяців. У чоловіків від 40 років і більше, багаторічних алкоголіків буває марення на ґрунті ревнощів, що виливається в агресію до конкурента (уявного коханця дружини та ін.).
Ознаки алкогольного психозу з галюцинозом
При ілюзіях та «глюках» часто у хворого виникають у свідомості візуальні образи, причому у реальному світі подразників немає. Можна чути голоси, шуми, шерехи. Виникає страх та паніка, сон порушується. Але дезорієнтація буває рідко. Можуть бути суїцидальні стани, марення, особливо гострі прояви бувають у момент абстиненції чи піку запою.
Галюциноз може тривати 3-7 днів, у затяжній формі починається також манія переслідування, депресія. Сильні спотворення психіки можуть зберігатися до півроку, іноді цілого року. Особливо типовими можна назвати слухові галюцинації, вони часто виникають у хронічному стані. Хворий чує чиїсь поради, розмови, але може не реагувати на них. Природне поліпшення можливо через 1-2 роки. Зазвичай ефективна при лікуванні відома програма 12 кроків.
Симптоматика патологічного сп'яніння
Даний вид психозу - яскраві та неадекватні реакції на малі дози спиртного. Навіть після півпляшки пива починається параноя, маячня, ілюзії, дивні витівки. Якщо епілептоїдне сп'яніння, то можуть бути розлади моторики, перезбудження, напади гніву, страху, підозрілості.
Важливо: у такому «сутінковому» стані психіки люди здатні на кримінал. Але при стані сп'яніння прогноз не такий небезпечний
Ознаки енцефалопатії
До цього різновиду психозів можна віднести три варіанти:
- «Корсаковський психоз» - з'являється після складного делірію, особливо на тлі прийому сурогатів, технічних рідин. Порушується пам'ять, орієнтація у часі та просторі, настрій стрибає від ейфорії до апатії.
- Алкогольний псевдопараліч – починається амнезія, навички губляться, йде деградація та деменція. Може розвиватися вегетативний стан.
- Енцефалопатія Гая-Верніке – порушуються рефлекси, не працює ковтання, дихання, виникають судоми, гіпотензія артерій. Без допомоги людей може просто загинути.
Лікування алкогольного психозу
Важливо розуміти, що для терапії таких станів потрібна тільки повна відмова від алкоголю, напівзаходи не допоможуть. Вдома також не ведеться таке лікування, потрібний стаціонар. Наприклад, можуть допомогти покласти хворого у відомий реабілітаційний центр у Хмельницькому. Це з тим, що хворий може собі нашкодити, як та іншим, вчинити суїцид. Тому госпіталізація часто є примусовою.
Коригуються такі порушення з урахуванням препаратів – транквілізаторів, нейролептиків. Можуть призначатися ноотропи, БАДи, вітаміни та мінерали, а також заспокійливі та снодійні засоби.