Хмельницький, Луцьк, Чернігів +38 (098) 344-08-29 24/7

Алкогольний делірій: як його вчасно розпізнати?

Алкогольний делірій: як його вчасно розпізнати?

Останніми роками споживання алкоголю в країни зросло. Таким чином, проблема залежності від нього (алкоголізм) стає серйознішою.

  1. Розмах проблеми
  2. Характерні симптоми
  3. Взаємозв'язок між стадіями делірію та симптомами
  4. Як здійснюється лікування?

Патологічне потяг до алкогольних напоїв формується поступово. Зазвичай це починається з келиха "нешкідливого" пива що п'ятниці. Людина не одразу усвідомлює, що шукає вихід із стресу в алкоголі. В результаті – непомітно потрапляє до категорії алкоголіків… А далі – проблеми зі здоров'ям та симптоми абстиненції, від яких до марення – «рукою подати».

Розмах проблеми

Алкогольний делірій, який зазвичай називають "делірієм втоми", – це гострий психічний розлад, викликаний надмірним вживанням алкоголю. Друга назва цього стану - "біла гарячка". Вона ускладнюється алкогольною залежністю та розвивається з раптовими симптомами абстиненції приблизно на третій день запою.

Фахівці Центру Здорової Молоді у Хмельницькому заявляють, що ця проблема зустрічається у п'ять-шість разів частіше у чоловіків, особливо у віці 40 років. На делірій припадає 75% психозів, пов'язаних із вживанням алкоголю. Однак галюцинації найчастіше зустрічаються у жінок.

Делірій також може виникнути, коли людина стає залежною від деяких транквілізаторів і раптово припиняє їх прийом.

Делірій відрізняється від звичайного похмілля і є важкою формою марення. Синдром абстиненції утворюється через 6-24 години після вживання алкоголю. Ще буває лихоманка, яка спостерігається приблизно на 3-й день і зазвичай пов'язана з нестачею сну, стресом та перевтомою.

Делірій часто плутають із алкогольним галюцинозом. Однак, це різні захворювання. Галюциноз не такий небезпечний, він не є причиною багатьох смертей. На жаль, приблизно у 20% госпіталізованих пацієнтів із делірієм історія хвороби закінчується летально. Стан таких пацієнтів характеризується повною відсутністю усвідомлення реальності, галюцинаціями та зміненими почуттями. Тому лікуванням алкогольної залежності потрібно розпочинати якомога раніше. 

Але практика така, що люди, які регулярно вживають алкоголь, звертаються за допомогою лікуванням алкоголізму в Хмельницькому дуже пізно, в деяких випадках – через 10 років після початку хвороби. Найчастіше вони вже спостерігається делирий.

Характерні симптоми

Фізично алкогольний делірій проявляється як вегетативна гіперчутливість.

Спостерігаються:

  • стрибки тиску;
  • галюцинації;
  • параноя;
  • панічні атаки;
  • сплутаність свідомості;
  • тремтіння кінцівок (неконтрольоване);
  • підвищене потовиділення;
  • запаморочення;
  • прискорене дихання.

Симптоми поступово погіршуються, пік може спостерігатись на 5-й день. Денні симптоми негаразд виражені, як нічні. У деяких випадках у пацієнтів може виникнути відчуття смерті, що наближається.

Взаємозв'язок між стадіями делірію та симптомами

Багато людей, які приходять до реабілітаційного центру у Хмельницькому, вже мають проблеми із дотиком, слухом та зором. У них можуть бути галюцинації, коли вони чують голоси чи бачать щурів, павуків чи змій.

Тяжкість симптомів залежить від стадії захворювання:

  1. Перша стадія  характеризується частими перепадами настрою.
  2. Друга стадія характеризується парейдолією (об'єкти здаються міражами).
  3. Третя – втратою почуття простору та часу, галюцинаціями.

У важких випадках потрібна екстрена детоксикація організму.

Важкі форми делірію розрізняють так:

  • Професійний – характеризується «автоматичними» рухами та усвідомленою поведінкою.
  • Муситуючий делірій – спостерігається бурмотіння, глибока розгубленість, хаотичні рухи виробляються у будь-якій зоні перебування (наприклад, на стільці, дивані тощо).
  • Атипові форми характеризуються маренням впливу, переслідування та галюцинаціями (слуховими, зоровими).

Редуковані різновиди патології бувають:

  • Делірій без делірію " - виявляються неврологічні симптоми, відсутність галюцинацій, пригнічений настрій.
  • Абортивний делірій триває до доби або близько того, симптоми сонливості.
  • Гіпнотичний - галюцинації, схожі на сни, з'являються при засинанні або навіть при заплющуванні очей.

Програма 12 кроків при лікуванні алкоголізму може допомогти вилікувати делірій та запобігти розвитку захворювань центральної нервової системи, печінки, серця, судин та підшлункової залози у алкоголіків зі стажем.

Звернення до фахівців боротьби з наркотиками може допомогти вилікуватися від цієї страшної, смертельної хвороби та зберегти життя пацієнта. За статистикою, смертність серед тих, хто не отримує медичної допомоги вчасно, становить 37%.

Як здійснюється лікування?

Схема лікування підбирається залежно від форми захворювання та персональних особливостей кожного пацієнта. Детоксикація (виведення токсинів) – перший крок.

Пацієнту дають випити півтора літра теплої води, трохи підфарбованої перманганатом калію. Натиснувши на корінь язика, у пацієнта викликають блювання, після чого внутрішньо дають адсорбент і внутрішньовенно капають фізіологічні рідини. Якщо симптоми тяжкі, то для ефективного лікування та виведення із запою потрібна госпіталізація.

Далі спеціалісти діють поетапно, крок за кроком. Терапія підбирається індивідуально. Для нормалізації роботи нервової системи використовується внутрішньовенний вітамін B1, інші вітаміни групи В та альфа-ліпоєва кислота.

Схема лікування включає психотерапію та обов'язковий прийом медикаментів. Після цього пацієнтів мотивують відмовитись від алкоголю. Найкращий спосіб закріплення терапії – це кодування від алкоголізму у Хмельницькому.

Надалі, вже у тверезому житті, дотримання вказівок лікаря допоможе запобігти рецидиву, зміцнити соціальний статус, впевненість у собі, багаторазово підвищити якість життя.