Фетальним алкогольним синдромом називають комплекс психофізичних відхилень у новонароджених, чиї матері вживали алкоголь до зачаття і під час вагітності.
- Причини
- Вплив спиртного на плід
- Ступені захворювання
- Ускладнення
- Чи лікується фетальний алкогольний синдром?
- Лікування алкогольної залежності
Діти народжуються з різними фізичними вадами, соматичними захворюваннями та неврологічними розладами незалежно від кількості спиртного, що вживається матерями. У цих жінок необов'язково алкоголізм — вони могли приймати етаноловмісну продукцію тільки в період, що передує вагітності.
Алкогольний синдром плода діагностується, якщо мати алкозалежна, а також якщо у дитини, що народилася, виявляються різні захворювання та/або вади розвитку.
Якщо ви вживаєте спиртне, але плануєте стати мамою, оптимальне рішення – кодування від алкоголізму у Хмельницькому до зачаття.
Причини
ФАС має єдину причину - прийом етаноловмісної продукції матір'ю до і під час вагітності. Другий варіант небезпечніший - етанол легко проникає до плода через плаценту, і його інтоксикація порівнянна з материнською (буває, що у дитини і вище). Критичні лікарі називають дозу від 30 до 60 мл на добу, але ряд фахівців стверджує, що кількість алкоголю не має значення — найменша доза здатна негативно вплинути на ембріон.
Також важливі 3 фактори:
- стаж алкоголізації жінки;
- частота вживання алкоголю;
- харчування у період виношування дитини.
Щоб запобігти розвитку у дитини ФАС, найкращим рішенням для матері, яка «вживає», буде звернення до реабілітаційного центру для лікування алкогольної залежності.
Вплив спиртного на плід
Етанол порушує нормальний перебіг вагітності у будь-якому її періоді:
- на 1 триместрі плід може загинути внутрішньоутробно, виникає ризик появи у нього різних вроджених дефектів;
- на 2 порушується формування ЦНС, під загрозою формується кістково-м'язова система;
- на 3 етанол сприяє функціональним порушенням ЦНС, «гальмує» розвиток майбутнього малюка.
Ступені захворювання
Враховуючи тяжкість поразок, розрізняють 3 ступені ФАС:
- Перша або легка діагностується приблизно у 44% новонароджених. Діти народжуються зі слабким черепно-лицьовим дисморфізмом (характерною деформацією особи) та легкими порушеннями психічного розвитку.
- Друга - це "обличчя дитини з ФАС" (мікроцефалія, птоз або косоокість, низькі лоб і перенісся, нерідко "вовча паща" або "заяча губа та ряд інших ознак), вади серця, УО.
- Третя, чи важка — серйозні розумові та психічні порушення, яскраво виражені фізичні дефекти, важкі (іноді несумісні із життям) соматичні захворювання багатьох органів прокуратури та систем організму.
При народженні діти з ФАС мають нестачу ваги (приблизно 2200 г) та довжину тіла від 44 до 46 см.
Ускладнення
Нерідко діти народжуються з функціональною незрілістю організму, причинами їхньої загибелі часто стають недоношеність або асфіксія. Зафіксовано випадки появи на світ новонароджених з абстиненцією, що виявлялася у вигляді блювоти та судом.
Чи лікується фетальний алкогольний синдром?
ФАС невиліковний, але новонароджені, які народилися живими, потребують постійного медичного спостереження. Багатьом їх показані операції у хворих органах. Надалі розвиток цих дітей контролюється профільними фахівцями, лікування призначається з наявних патологій.
Лікування алкогольної залежності
Центр Здорової Молоді у Хмельницькому запрошує майбутніх матерів, які мають проблеми з алкоголем, на лікування та реабілітацію. Тут надається повний спектр послуг, щоб повернути жінку до нормального способу життя та допомогти зачати та виносити здорового малюка. Детоксикація організму - перший крок на шляху позбавлення від алкозалежності.
Лікування алкоголізму у Хмельницькому призначається з урахуванням стадії залежності та завжди проводиться професійними спеціалістами із застосуванням сучасних методик та сертифікованих препаратів.
Програма 12 кроків та інші реабілітаційні методики допомагають тим, хто вилікувався, підняти зруйновану самооцінку, повірити у свої сили, повернутися до соціуму та повноцінно існувати в ньому. Після реабілітації жінка може планувати вагітність.