Залежність від азартних ігор стає дедалі актуальнішою проблемою.
Під таку залежність потрапляють як підлітки, а й люди цілком свідомого віку. При цьому медики стверджують, що чоловіки схильні до ігроманії в 2 рази більше милих дам, але у представниць прекрасної половини людства вона проявляється швидше і гірше піддається лікуванню.
Реабілітаційний центр у Хмельницькому нагадує, що самостійно впоратися із залежністю практично неможливо, тому при появі перших симптомів необхідно звернутися до фахівців. Людину, яка надто захоплюється азартними іграми, переконати в їхній небезпеці буде дуже складно. А величезний асортимент сучасних розваг робить процес звикання набагато простішим.
До ігрових залежностей, що найчастіше виникають, відносяться надмірне захоплення:
- онлайн-іграми;
- іграми зі ставками;
- ігровими автоматами;
- комп'ютерними іграшками та азартними іграми.
Заради примарного виграшу людина з лудоманією готова пожертвувати цілком реальними матеріальними цінностями та здоров'ям.
Залежність формується у кілька етапів, причому чим швидше хворий звертається до лікаря, тим більше в нього шансів на швидке і повноцінне позбавлення згубної звички.
Тому вже за появи перших симптомів необхідно звернутися до фахівців, наприклад, до Центру здорової молоді у Хмельницькому чи інших містах.
Стадії розвитку залежності
Ігроманія розвивається протягом деякого часу і проходить кілька добре помітних з боку стадій:
- Захоплення певною грою. Цей етап є найнешкідливішим і досить легко піддається лікуванню. Часто таке захоплення проходить у компанії однолітків чи віддалених гравців та протікає майже непомітно для сімейного чи особистого бюджету. Ситуацію ускладнює здобуття невеликих виграшів, які дають надію на здобуття нових «легких» грошей або додаткових привілеїв. На цьому етапі позбавлення залежності від гравця потрібні лише бажання відмовитися від гри та невеликі морально-вольові зусилля.
- Бажання відігратися або просунутися на новий рівень за будь-яку ціну. На цій стадії починаються серйозні фінансові втрати, але у людини вже сформувалася потреба відігратися або повернути вже витрачені гроші, просунутися у грі, пройти складний рівень або перейти на новий щабель. Людина витрачає на гру весь вільний час, скорочує час сну та їжі. Розмови про гру чи залежність викликають у нього стійке роздратування.
- Сформована залежність. Ця стадія є заключною та найнебезпечнішою. Гра перетворюється на єдиний сенс існування ігромана і починає проводити всі фізіологічні процеси. Людина забуває про відпочинок та харчування, повністю занурюється у віртуальний світ. Результатом розвитку залежності стає погіршення здоров'я, поява депресії чи агресії, втрата роботи та друзів, великі матеріальні витрати, вирішити які людина намагається за допомогою крадіжки, позик чи продажу майна. Впоратися з проблемою людина вже не може і не хоче, тому перемогти ігрову залежність на цьому етапі можна лише за допомогою спеціалістів.
Методи лікування ігроманії
Лікування ігроманії у Хмельницькому та інших містах можливе декількома способами.
На першому та другому етапі відвернути людину від гри можуть такі прості та звичні дії як нове хобі, волонтерство, подорожі, спільні походи у кіно, кафе, спортивні центри. Важливо довести ігроману-початківцю, що він важливий для сім'ї та оточуючих, оточити його увагою, забезпечити живе спілкування.
На другій та третій стадії розвитку ігроманії допомогу нададуть уже лікарі реабілітаційних центрів чи психологи. Як основний засіб позбавлення залежності виступають професійні розмови, у ході яких виявляються причини відмовитися від реального світу, визначаються способи повернення до нормального життя, усуваються внутрішні протиріччя. У складних випадках може знадобитися кодування від ігроманії у Хмельницькому. При цьому чим більше бажання виявлятиме сам хворий, тим ефективніше пройде процес позбавлення від негативного способу життя. Прекрасні результати показує програма 12 кроків , яка формує у хворого прагнення позбавитися залежності і повернутися до нормального життя. Важливою частиною процесу реабілітації стає підтримка близьких людей.