Комп'ютери, ноутбуки та планшети були створені, щоб допомогти людям зі складними обчисленнями, пошуком потрібної інформації, розширенням довкілля.
Пізніше з'явилися прості комп'ютерні ігри, покликані зробити вільний час цікавішим. Потім ігри перетворилися на нову реальність, яка наче болото затягує новачків. І дуже часто такими новачками стають діти, які потрапляють до справжньої залежності від комп'ютерних іграшок та соціальних мереж. Центр Здорової Молоді у Хмельницькому нагадує, що ігроманія сьогодні набула нових форм завдяки доступності ігор.
Запобігти залежності та подарувати дитині справжній світ здатні будь-які батьки, достатньо відстежувати коло спілкування та зміну інтересів свого чада. Важливо пам'ятати, що профілактика комп'ютерної залежності у підлітків та дітей дає набагато більший ефект, ніж найсучасніше лікування. Втім, якщо у дитини вже з'явилися ознаки залежності від сучасних гаджетів, виправити ситуацію ще цілком можна. Для цього достатньо звернутися до спеціалізованої клініки.
Поради батькам
Лікування ігроманії у Хмельницькому є складним та довгим процесом, уникнути якого допоможуть прості поради професійних психологів:
- Починати треба із себе. Якщо дорослі постійно «зависають» у телефоні та планшеті, то переконати дитину відмовитися від гаджетів буде дуже складно. А час, що раптово виявився вільним, можна витратити на прогулянки або заняття творчістю. Хорошим проведенням часу будуть спільні походи, відвідування виставок, парків, кіно, катання на велосипедах, роликах, ковзанах і лижах, участь у квестах та інших цікавих заходах. Свою роль відіграють і численні гуртки, в яких дітям пропонують розвивати наявні таланти або просто проводити час з однолітками. А ще можна зайняти дитину домашніми справами, наприклад, вчити готувати, шити, вишивати, подарувати вихованця або залучити до волонтерського руху.
- Зрозуміти причину. Найчастіше ігроманія розвивається і натомість самотності, нестачі спілкування, психологічного дискомфорту, що йдуть невдач, стресу, неробства. Важливо визначити та усунути першопричину. У цьому випадку лікування захворювання пройде у максимально короткі терміни. А іноді й зовсім не буде потрібно.
- Пояснити причини обмежень. Дитині буде набагато простіше прийняти заборони на часте використання комп'ютерної техніки, якщо вона знатиме причини таких обмежень. Це можуть бути побоювання за зір, поставу, сон, страх, що дитина виявиться під впливом шахраїв та збоченців. Підбір потрібних прикладів повністю залежить від віку дитини та її захоплень, при цьому треба розмовляти з дітьми зрозумілою для них мовою, поважати їх точку зору та намагатися спростувати її методом м'якого переконання. Заборони на кшталт: «Я так сказав. Я дорослий і все знаю» із сучасними дітьми вже не проходять.
- Поговорити про втрачений час та можливості. Для прикладу можна взяти зубну пасту, розмалювати нею скло або банки, а потім попросити зібрати її назад у тюбик. Ось також неможливо буде повернути назад і час, який можна було б витратити на корисні справи.
- Помістити техніку на чільне місце, де кожен, хто проходить, зможе відстежувати подорожі дитини країною комп'ютерних технологій. Найчастіше саме такий тотальний контроль утримує дітей від відвідування заборонених сайтів. Це ж допоможе і фіксувати час, який витрачає малюк чи підліток на прогулянки віртуальними реальностями.
- Встановити пароль від Інтернету та блокувати пристрої за відсутності будинку дорослих членів сім'ї.
І все ж таки іноді всіх цих заходів виявляється недостатньо, щоб уберегти дітей від появи залежності від сучасних технологій та пристроїв. Тож за появи перших ознак захворювань важливо якнайшвидше звернутися до фахівців до реабілітаційного центру у Хмельницькому та інших містах.
Лікування комп'ютерної залежності
У принципі, подібне лікування дуже схоже на процес лікування інших видів залежності (алкогольної чи наркотичної).
Спочатку може знадобитися кодування від ігроманії в Хмельницькому.
Далі настає черга психологів, спільних чи індивідуальних занять, терапії, творчості, спілкування з такими ж залежними людьми, що знаходяться на різних стадіях лікування.
Немаловажну роль грає програма 12 кроків, яка передбачає відмову від примусу і допомагає маленьким пацієнтам самостійно відчути шкоду залежності і відмовитися від неї раз і назавжди, зберігши цю установку довгі роки.
Важливо пам'ятати, що лікування виявляється максимально ефективним при поводженні на ранніх термінах розвитку захворювання. Якщо згаяти момент, то процес може затягнутися на невизначений період.